Kapat
Yeni Kimlik Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?
Blog 136 views 0

Yeni Kimlik Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Eski kimlik kartlarının yerini alan yeni çipli kimlik kartları, başvuru yapıldıktan sonra kişilerin bilgileri dahilinde bulunan adreslerine kargo yoluyla ulaştırılmaktadır. Eski kimlik kartının geçerlilik süresi konusunda belirtilen bir süre bulunmamaktadır. Yenisi ile değişim yapılana kadar bu kimlik kartları ile yapılacak işlemler geçerli olacaktır.

Yeni Kimlik Kartı Almak İçin Yapılması Gerekenler

Eski kimlik kartını değiştirmek için yapılması gereken ilk işlem öncelikli olarak bulunulan yerdeki Nüfus Müdürlüğünden randevu almaktır. Boşuna sıra beklememek ve yoğunluk yaşamamak için randevu almak en mantıklı yöntemdir. Alınan randevu zamanına bağlı olarak Nüfus Müdürlüğü’ ne gidilerek gerekli belgeler verildikten sonra yeni kimlik için başvuru yapılabilmektedir.

Yeni kimlik başvurusu için son 6 ayda çekilmiş biyometrik bir fotoğraf ve eski kimlik kartının ya da kimlik kartı yerine geçebilecek bir belgenin sunulması yeterli olacaktır. Onbeş yaşını tamamlamamış çocukların başvuruları velileri tarafından yapılmalıdır. Onbeş yaş üstü olan çocukların kimliklerinde fotoğrafa yer verilecektir. Fakat istenirse onbeş yaş altı çocuklarda da fotoğraflı kimlik kartı verilmesi mümkündür. Yeni kimlik kartları başvurusu sırasında başvuran kişilerin gerekli adres güncellemeleri yapılmaktadır.

Ayrıca başvuru sırasında verdikleri fotoğraflar taranıp, biyometrik verileri olan iki el parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izleri alınacaktır. Başvurusu tamamlanan kişilere son aşama olarak zarf içinde bulunan pin kodu şifreleri verilmektedir. Verilen bu şifreler yapılacak bazı işlemlerde doğrulama amacıyla kullanılmaktadır. Şifrelerin aktive olması kişilere gönderilen kimlik kartlarının teslim alınması ile başlamaktadır. İstenilirse sonrasında şifre ile alakalı yapılacak değişiklikler nüfus müdürlüklerinde bulunan kiosklar aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Yeni Kimlik Başvurularının Takip Aşamaları

Yapılan kimlik başvurularının değerlendirilip onaylanmasından sonra yeni kimlikler başvuran kişilerin adresine kargo yoluyla ulaştırılmaktadır. Kimlik başvuruları ile alakalı bilgi edinip, yeni kimlik sorgulama işlemini yapabilmek için öncelikle başvuruların sonuçlanıp kimliklerin kargoya verilmiş olması gerekmektedir. Başvuru yapılıp kimlikler kargoya verilmeden önceki zaman diliminde yapılan sorgulamalarda kimliklerin nerede olduğu görünmemektedir. Sorgulama işlemi kimlikler kargoya verildikten sonra daha sağlıklı bir şekilde yapılabilmektedir.

Başvurusu yapılan kimlik kartlarının kargo ile teslimi sırasında adreste olunmaması halinde nüfus müdürlüğüne geri iade edilmektedir. Buradan da belirli bir zaman içerisinde alınmayan kimlik kartları imha edilerek başvuru işlemlerinin yeniden tekrarlanması gerekmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için kargoya verilen kimlik kartlarının takibi iki şekilde yapılmaktadır. İlk olarak kimlik kartlarının takibinin yapılabileceği kimlik kartı randevu sistemi web sitesi üzerinden, sorgulama yapılarak kartın nerede olduğu konusunda bilgi alınabilmektedir. Bu sitenin yetersiz kaldığı durumlar içinse 199 numaralı çağrı merkezi aranarak, gerekli bilgiler verildikten sonra müşteri temsilcisi yolu ile başvurulan kimlik kartının takibi konusunda detaylı ve doğru bilgi alabilmek mümkün olmaktadır. İnternet sorgulamaları yetersiz kaldığında çağrı merkezi üzerinden yapılan sorgulamalar daha sağlıklı olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.