Kapat
Troy Nedir ?
Blog 202 views 0

Troy Nedir ?

Bankalar arası Kart Merkezi tarafından 2015 yılının Eylül ayında açıklanan TROY, aynı AMEX, Visa ya da Master Card gibi bir kart sistemidir. Türkiye’nin Ödeme Yöntemi sloganının baş harflerinden adını alan TROY 2016 yılında kullanıma girdi. TROY kullanıma başladığı an itibariyle yerel bir kart sistemi olsa da ileride bankaların yurt dışındaki bankalarla yapacağı transferler ve yapacağı anlaşmalarla beraber çok daha fazla kullanılmaya başlanacaktır. TROY esas olarak;

  • TROY da VİSA ve Master Card gibi bir kredi ya da banka kartı sistemidir.
  • TROY tamamıyla Türk markası olup, %100 Türk malıdır.
  • Kartla ilgili her türlü işletimi BKM tarafından yürütülecektir.
  • TROY markasına sahip olan kartlar en başta sadece Türkiye’de kullanıma açılacaktır.

TROY Kullanıcılarına Ne Sağlayacaktır?

Bu zamana kadar kredi kartı edinememiş kişiler TROY ile bu imkânı sağlayarak her türlü fırsattan yararlanacaklar ve kart edinebilecekler.

TROY ile ilgili kart kuralları ülkemize özgü hazırlanacağından bunların kullanan kişiye yani tüketiciye olumlu geri dönüşleri olacaktır.

TROY ile beraber tüketiciye yeni imkanlar sağlanacak, teknolojiye göre yeni olanaklar tanınacak ve uygun ödeme koşulları sağlanacaktır.

Sayılar TROY Diyor

Bankalar arası Kart Merkezi’nin açıkladığı sayısal verilere göre;

Ülkede bulunan kredi kartları ve banka kartları ile gerçekleşen tüketim işlemlerinin %98’si Türkiye’de gerçekleşiyor. Yalnız %2’lik bir kıs yurt dışına yapılıyor.

Ülkedeki ödemelerin %40’ı kredi kartlarıyla yapılırken %60’ı nakit olacak şekilde yapılıyor. Ufak miktarlı nakit işlemlerin ekonomik yahut kartlı sistemlere entegrasyonunun yapılması mevcut bankacılık ve kart işlem tutarlarıyla mümkün görünmemekle birlikte; TROY’un kullanılmaya başlaması ile birlikte, şimdiye kadar ürün ve hizmet maliyetleri sebebiyle ekonomik sistemle tanışmamış olan kişilere de hizmet götürülebilecek ve çok daha fazla vatandaşı kart hizmetlerinden faydalanacaktır.

TROY Nasıl Çalışacak?

TROY resmi olarak 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle kullanılmaya başlandı. En başta elektronik bantlı Banka Kartı ve EMV özelliğine sahip çipli Kredi Kartı ile cüzdanlardaki yerini alacak olan TROY, temas sahibi olmayan ve mobil teknolojilerini de içine alacak şekilde geliştirildi. TROY markasına sahip kart çıkartmak isteyen kişiler  BKM ile anlaşma imzaladıktan sonra, uygulamaya başlayış süreci için BKM ile ortak bir çalışma yürüteceklerdir.

Bankalar TROY uygulaması kapsamındaki kurallara ve TROY projesine uyum sağlamak adına yazılım ve alt yapı çalışmalarını bitirdikten sonra, BKM ile karşılıklı tahliller yaparak TROY kart çıkartma ya da kartı kabul etme lisanslarını alabiliyorlar. TROY kartlarının insanlar tarafından ve ayrıca kurumlar tarafından tercih edilmesiyle beraber çok kısa zamanda daha yaygın hale gelecektir.

TROY En Çok Kimlerin Hayatını Değiştirecek?

TROY bu zamana kadar hiç kart sahibi olmamış ve çok fazla kredi kartı tüketimine ihtiyaç duyan vatandaşların işine yarayacak. Bankalar, TROY kartı sonrasında elde edecekleri maliyeti doğrudan tüketiciye yansıtarak hizmet tutarlarından dolayı bugüne kadar hizmet ulaştıramadıkları emekli, öğrenci, ev hanımı, işçi gibi tüketicilere de uygun fiyatlarla hizmet verebileceklerdir. Bununla birlikte toplu taşıma, elektronik ticaret ve mobil çözümlerde de Türk kullanıcısına seri ve pratik yollar sunularak, toplumun hayatı kolaylaştırılacaktır.

Nakitsiz Toplum

TROY kart sayesinde ülkede nakden yapılan ödemelerin kayıt altına alınmakla beraber hem de nakitsiz toplum hedefine doğru hızlıca ilerleniyor. Ayrıca kurum ve kuruluşların çalışmalarını TROY markası altına taşıyarak ön ödemeli kart hizmetini de sunmalarıyla beraber nakitsiz toplum hedefini TROY kartı çok olumlu bir şekilde sonuçlandıracaktır. TROY Türk tüketicisine hizmet vermeye başladığı andan itibaren daha fazla kullanılıyor.

BKM Express Nedir, Nasıl Kullanılır ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.