Kapat
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Çalışma Saatleri
Blog 300 views 0

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Çalışma Saatleri

Sigorta şirketi olarak Türkiye’ nin en çok tercih edilen ve yasal olarak tüm mevzuatı kabul eden sigorta kurumlarından biridir. Sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı kişiler kurumda emeklilik primi hesaplaması, yapılandırma ve diğer sigorta giriş işlemlerini bu kurum tarafından yapmaktadır.

Sosyal güvenlik kurumunda kişiler sigorta ile ilgili tüm işlemlerini il ve ilçelerde bulunan kurumlarda da yaptırabilmektedir. Hastane masraflarının karşılanması ya da kişinin tedavi edilebilmesi için gelecekte garantisi olan kurumlardan biri olarak görülen Sosyal Güvenlik Kurumu hafta içi her gün hizmet vermektedir.

Kurumda yapılacak olan işlemlerde sabah erken saatlerde kişinin bulunması çok fazla zaman kaybının önüne geçebilmektedir. 08.00- 17. 00 saatleri arasında hizmet veren kurum öğlen saatinde 1 saat öğle tatili yapmaktadır. 12. 00- 13. 00 saatlerinde öğle tatili çalışanlar tarafından kullanılmaktadır. Kurumun öğle sonrasında daha yoğun saatlerde çalıştığı bilinmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı kişiler kurumda sigorta işlemlerini, prim hesaplamalarını, ilaç işlemlerini, emeklilik yaşı ve diğer tüm sigorta işlemlerini yaptırmaktadırlar. Sosyal Güvenlik Kurumu her il de merkez binası bulundurmaktadır. Özel ilaç alımlarında ise kurum ve kişi arasında Ankara aracılığı ile işlem yapılmaktadır.

Hafta içi her gün 08. 00- 17. 00 arası hizmet veren Sosyal Güvenlik Kurumu hafta sonu çalışmamaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ait olan bu kurum çalışan kişiler için hayat sigortalarından biridir. İşverenlerin yoğunlukta çalıştığı kurumlardan biridir.

Her ilde Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmaktadır. İl ve ilçelere göre ayrılarak kişinin bağlı olduğu merkez binası bulunur. İstanbul içinde birden fazla Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmaktadır. İlçelere ayrılan şehir içerisinde kişilerin ikametgahına göre ayrılmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışma saatleri içerisinde çok yoğun olduğundan sıra numarası ile işlem yapılmaktadır. Bu yüzden sabah erken saatlerde gidilmesi daha kolay işlemlerin yapılmasını sağlayacaktır. Kurum diğer resmi tatiller ve bayram tatillerinde de çalışmamaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Merkez Adres ve Telefon
Ziya Bey Caddesi No: 6
06520 Balgat Ankara
Tel: +90 312 207 80 00

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.