Kapat
Mahallem Uygulaması Nedir, Nasıl Kullanılır ?
Blog 316 views 0

Mahallem Uygulaması Nedir, Nasıl Kullanılır ?

Gelişen teknoloji ve yok olmaya yüz tutan mahalle esnaflarının canlandırılması, tekrar ekonomiye karışması bu olaydan da tüketici ve satıcının bir araya gelmesini sağlayan oldukça faydalı bir yazılımdır. Maalesef ki yapılan büyük alışveriş merkezleri, AVM içerisindeki marka yoğunluğu, gıda dâhil her sektörde hizmet verebilme kapasitesine sahip iş binaları küçük esnafı oldukça zor durumda bırakmış ve alternatif çözümlerle ayakta kalma çabası yaratılmıştır. 1 Mayıstan itibaren Mahallem İstanbul’da Kullanıma başlatılmıştır.

Mahallem Uygulaması Nasıl Kullanılmalıdır?

Öncelikli olarak bu uygulamadan faydalanabilmeniz için programı cep telefonunuza indirmelisiniz. İndirme işlemlerini gerçekleştirdiğiniz bölüme “ Mahallem ” yazarak programa kolaylıkla erişebilir ve indirebilirsiniz. Sonrasında karşınıza çıkacak olan haritadan yerinizi yani lokasyonunuzu belirtmelisiniz ki size yakın ya da civar semtteki esnaf kişilerle ve o mevki üzerinde ikamet eden tüketici size rahatlıkla ulaşabilsin.

Bulunmuş olduğunuz mahallede mahallem uygulaması kullanan esnafları direk olarak görebileceksiniz. Sonrasında alışveriş yapmak isteyeceğiniz esnafı seçmelisiniz. Seçmiş olduğunuz esnaf ile ilgili detaylı bilgilere “ esnaf detay ” sekmesinden özel kampanyalarına dair bilgiler yer alır.

Nasıl Sipariş Verebilirim?

Sipariş vermek istediğiniz esnaf ile irtibata geçmek için “ şimdi sipariş ver ” butonunu kullanarak siparişinizi verebilirsiniz. Ürün talep etme aşamasında esnaf tarafından sohbet penceresinde anlık çıkacak olan ürün bilgileri yer alır. Bu vasıta ile de ürünün detaylı bilgilerini görmüş olursunuz. Eğer yazışmak ve muhatap olmak istemiyorsanız esnaf tarafından oluşturulmuş “ esnaf reyonlarından ” alacağınız ürünü sepetinize atabilirsiniz. Ayrıca bu reyonda almak istediğiniz ürünün kaç adet, kaç kilo olacağı gibi ayrıntılara da yer verilmiştir.

Ödeme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Siparişinizi tamamladıktan sonra esnaf tarafından mahallem hesap makinesi açılır ve kolaylıkla ürün hesaplaması yapılır. Esnaf tarafından ürün kalem listesinden hesaplamış olduğu sipariş toplamına hizmet bedeli de dâhil edilerek teslim süresini ve tutarı size bildirir. Hesaplanan tutar sizin onayınıza sunulur. İptal butonu ve siparişi tamamla seçenekleri yer alır. Dilerseniz alışverişi iptal edebilir ya da siparişi tamamla seçeneğini seçerek ürünlerinizi satın alabilirsiniz. Uygulama ekranına tanımlamış olduğunuz kredi kartı bilgilerinizden direk ödeme yapabilir ya da kapınıza ürünler geldiğinde nakit olarak alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Sipariş onayınız geçildikten sonra esnafınıza “ sipariş onay ” bildirimi gelir. Bu süreç sonrasında esnaf aldığınız ürünleri teslimata hazır hale getirir. Teslim aldığınız ürünler sonrasında size “ teslim edildi ” bildirimi gelerek ürünlerinizin güvenle ve herhangi bir problem yaşamadan elinize ulaştığından emin olursunuz.

Mahallem Uygulamasına Güvenilmeli midir?

Sizin tanımadığınız ya da güven duymadığınız bir esnafla sizi alışverişe zorlamaz. İstediğiniz ürünü satın alma ya da iptal etme şansına sahipsiniz. Üstelik ödemenizi kredi kartı ile yapmak zorunda değil, kapıda nakit ödeme sistemiyle de alışveriş yapabilirsiniz. Bu yüzden herhangi bir risk içermez. Beğenmediğiniz ürünleri geri iade edebilirsiniz. Bu tamamen esnafla karşılıklı anlaşma durumuna bağlıdır. Beğendiğiniz ve alışverişe devam etmek istediğiniz satıcıların kampanyalarını da görebilirsiniz.

Mahallem Uygulamasının Esnaf İçin Faydaları

En başta fayda sağlayan sistem daha çok müşteriye masrafsız bir şekilde ulaşma imkânı yaratır. Herhangi bir reklam aracına ihtiyaç duymadan ürünlerinin ve dükkânın mevkii ve kampanyaları, ürün resimleri görülebilir. Satıcı için ekstra bir gelirdir. Market sahibi istediği zaman doğal yumurtadan, alkollü içeceklere kadar dükkânında satış yaptığı ürünlerin resimlerini koyabilir. Yoğunluğa bağlı olarak satıcı dilerse online ya da offline olarak dükkan durumunu değiştirebilir. Uygulamanın ayarlar kısmından açık olduğu günleri, açılış ve kapanış saatlerini, ortalama servis süresini, en düşük sipariş bedelini, maksimum servis uzaklığını ekleyebilirler.

Zubizu Nedir, Nasıl Kullanılır ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.