Kapat

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma 2018

Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde internet her alanda kullanılmaya başlanmış ve giderek de yaygınlaşmaktadır. Bu alanlardan birisi de alışveriş olup insanlar birçok ihtiyaçlarını internet üzerinden alabilmektedirler. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin ücretini ödemek için insanlar ya kredi kartı ya da banka hesap kartı kullanmaktadır. Kart üzerinde bulunan bilgiler ve arka yüzde bulunan güvenlik şifresi girilmek suretiyle ödeme gerçekleştirilmektedir. Böylece insanlar ev ya da işyerlerinden rahatlıkla alışveriş yapabilmekte ve aldıkları ürünler kargo ile kapılarına kadar gelmektedir. Bu durum son zamanlarda giderek artmış ve tüm zamanların en yüksek miktarına ulaşmıştır. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin miktarı son yapılan açıklamalara göre 70 milyar liranın üzerine çıkmıştır.

Kredi Kartı ve Banka Kartlarının İnternet Alışverişine Kapatılma Süreci

Kredi kartı sayesinden internetten yapılan alışverişler çok büyük kolaylıklar sağlarken dezavantajlı durumların yaşanmasına da neden olmaktadır. İnternet alışverişlerinde en fazla yaşanan olumsuzluk dolandırılma ve hırsızlıktır. Bu tür olaylar bütün önlemlere rağmen gerçekleşebilmektedir. Bundan dolayı BDDK yakın zamanda bütün kredi kartlarının ve banka kartlarının internet alışverişlerine kapatılacağını açıklamıştır. Söz konusu açıklamada isteyen kişilerin kartlarını tekrardan internet alışverişlerine açtırabileceği de duyurulmuştur. Söz konusu uygulamanın sebebi tamamen güvenlik olup internet alışverişi yapmayanların durumu için yapılan bir düzenlemedir. Ülkemizde yaklaşık 176 milyon banka kartı ve kredi kartı bulunmakta ve bunların bir bölümü söz konusu alışverişlerde kullanılmamaktadır.

BDDK yapmış olduğu açıklamada kartların kapatılacağı tarihi açıklamış fakat 31 Aralık’a ertelemek zorunda kalmıştır. 31 Aralık tarihinden sonra yeterince kişinin kartını açtırmadığı durum göz önünde bulundurularak kartların kapanma tarihini 31 Ocak tarihine ertelemiştir. Kapanan kartların internet üzerinden yapılacak olan alışverişlerde kullanılabilmesi için mutlaka açtırılması gerekmektedir. Bunun için de farklı yöntemler bulunmaktadır. Kredi kartı ve banka kartlarının tekrar internet alışverişlerinde kullanabilmek için yapmaları gerekenler şunlardır:

 • Bizzat banka şubesine gidilerek bu talebin iletilmesi ve gereken işlemlerin yapılması
 • İnternet bankacılığı üzerinden gereken düzenlemenin yapılması
 • Mobil bankacılık üzerinden gereken düzenlemelerin yapılması
 • Telefon bankacılığı üzerinden müşteri hizmetlerine bağlanarak gereken talimatların verilmesi

SMS ile Kredi Kartı ve Banka Kartını İnternet Alışverişine Açtırma

Yukarıda belirtilen işlemler uygulanarak kartların alışveriş durumları tekrardan açılabilmektedir. Böylece kredi kartı ya da banka kartları kullanılarak alışveriş yapılabilmektedir. Bunların dışında bankalar farklı yollarla da müşterilerine kredi kartlarını internet alışverişine açma imkanı sunmaktadır. Bunun için genellikle SMS yolunu müşterilerine öneren bazı bankalar SMS göndermenin ücretsiz olduğunu belirtirken bazıları ise herhangi bir bilgi vermemektedir. Fakat SMS ile internet alışverişi açtırmak son derece kolay olduğundan insanlar tarafından tercih edilen bir yöntem olarak dikkat çekmektedir. Bankaların müşterilerine sunmuş oldukları SMS seçenekleri şu şekildedir:

 • Garanti Bankası kredi kartı için onay vermek isterseniz SMS ile “ONAY” yazıp karttaki son 6 haneyi, Paracard’ınız için onay vermek isterseniz SMS ile “AÇIK” yazıp karttaki son 6 haneyi 3340’a
 • İş Bankası müşterileri “SANALONAY” yazıp herhangi bir bireysel İş Bankası kredi kartı ya da Bankamatik kartınızın son altı hanesini 4402’ye
 • Akbank müşterileri “INTERNET” yazıp 8885’e
 • Yapı kredi müşterileri “AÇIK” yazıp boşluk bıraktıktan sonra kart üzerindeki müşteri numarasını 4944’e
 • QNB Finansbank müşterileri INTERNET yazıp boşluk bırakıp kredi kartı numaranızın son 4 rakamını yazdıktan sonra 2273’e
 • Türkiye Ekonomi Bankası(TEB) “AÇIK” yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra kartın son 4 hanesini 2941’e
 • Halkbank müşterileri “ONAY” yazıp 3404’e
 • ING Bank müşterileri “ONAY” boşluk kartınızın son 4 hanesini yazarak 2205’e
 • Vakıfbank müşterileri “ONAY” boşluk kartınızın son 6 hanesini yazıp 6635’e yolladıklarında kartları internet alışverişine açılacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.