Kapat
Findeks Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapılabilir?
Blog 109 views 0

Findeks Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapılabilir?

Kredi notu, insanların çeşitli ihtiyaçlar doğrultusunda bankalardan aldıkları kredileri geri öderken ne kadar düzenli ödemeler yaptığıyla ilgili bir not oluyor. Tüm bankalarda oluşan hesap hareketleri ortak bir platformda birleşerek kişinin notu belli oluyor. Edinilen bu not, bir sonraki kredi ihtiyacında kredinin çıkıp çıkmaması ya da verilecek miktarın belirlenmesi konusunda değerlendiriliyor. Ev kredisi, araç kredisi ya da tatil, bayram gibi ihtiyaç kredileri kredi notunun belirlenmesinde temel etken oluyor. Ayrıca kişinin kullanmış olduğu kredi kartlarının da dönem borçlarının düzenli ödenip ödenmemesi findeks kredi notunu olumlu ya da olumsuz etkiliyor. Bir kişi bugüne kadar almış olduğu kredileri düzenli ödemiş ise ve kredi kartlarını hesap kesim tarihlerini göz önünde bulundurarak düzenli kullanmışsa kredi notu bulunabilecek en üst seviyelerde oluyor. Bu kişi kredi notunun yüksekliğine dayanarak geliri kapsamında istediği krediyi bankalardan çekebiliyor. Eğer kredi taksitlerini sürekli geciktirmiş ve kredi kartlarını düzenli ödememişse zamanla kredi notu düşüyor ve bankalar kredi vermemeye başlıyor. Düşük olan kredi notunu yükseltmek isteyen bir kişi, bundan sonraki aşamalarda banka hesap hareketlerinde bir takım önlemler alarak notunu yükseltebiliyor. Bunun için öncelikle belirtilen adımları sırasıyla uygulamak ve ekstra borç edinmemek gerekiyor.

İlk Adım Borçları Temizlemek

Var olan kredi kartı borçları ve geciken ödemeler kredi notunun düşmesinde çok büyük rol oynuyor. Kredi notunun yükseltmek için öncelikle kullanılan ve içinde borç bulunan tüm kredi kartlarının sıfırlanması gerekiyor. Hiç borç bulunmayan kartlar aktif halde tutularak harcama yapılmamalıdır. Bu durumda bir ay gibi bir süre bekleyerek findeks kredi notu güncellenmelidir. Bir dönem boyunca borç bulunmayan kredi kartları notun yükselmesini ve en güncel kredi notuna ulaşmayı sağlıyor. Bu aşamada eğer varsa kredi borçları günü gününe ödenmelidir. Çünkü bir gün bile geciktirilmesi kredi notunu olumsuz etkiliyor. Eğer günü gecikmiş kredi borçları varsa altı ay kadar beklemek gerekiyor. Çünkü kredi borçları kredi kartları kadar findeks notunu etkiliyor.

Hesapta Para Bulundurmak

Borçlardan kurtulduktan sonra çok az miktarlarda olsa dahi hesapta düzenli olarak para bulundurmak kredi notunun yükselmesini sağlıyor. Hatta yapılan günlük EFT, havale, fatura ödeme gibi işlemler de internet bankacılığı aracılıyla yapılmalıdır. Hesaplardaki her olumlu hareket kredi notunun yükselmesine yardımcı oluyor. Vadeli hesap açtırarak içinde para bulundurmak ve işlemleri banka üzerinden yapmak findeks kredi notunu yükseltmek için atılacak ikinci adım oluyor.

Kredi Kartlarında Limit Artırmak

Borçları kapanan ve kullanılmayan kredi kartlarının limitlerinde farklı zamanlarda limit artırma talepleri oluşturmak gerekiyor. Borç bulunmayan kartların limitleri arttıkça kredi notu da otomatik olarak yükseliyor. Üçüncü adım olarak yapılacak bu işlemin var olan tüm kredi kartlarında tekrarlanması gerekiyor.

Daha Fazla Kredi Kartı Edinmek

Hali hazırda kullanılan kredi kartlarının borçları temizlendikten sonra limit artırımına gidildikten sonra geriye bir adım daha kalıyor. Bu aşmadan sonra yapılacak en doğru hareket daha fazla kredi kartına sahip olmaktır. Borç bulunmayan kredi kartı sayısı arttıkça kredi notu da aynı oranda olumlu yönde seyrediyor. Her bankaya kredi kartı başvurusu yaparak limiti önemsemeden bu kartlara sahip olmak gerekiyor.

Otomatik Ödeme Talimatları Vermek

Maaş alınan bankaya ya da düzenli olarak kredi çekilen bankaya, tüm adımlar geçildikten sonra otomatik ödeme talimatı vermek gerekiyor. Gelen tüm faturaları düzenli olarak otomatik talimatla ödemek kredi notunda hatırı sayılır bir etki yaratıyor. Her ay mutlaka ödenmesi gereken tüm faturaları banka aracılıyla ödemek kredi notunu etkileyen önemli bir faktör oluyor. Tüm bu aşamaları altı aylık bir periyotta uygulayan biri, kredi notunun istenen rakamlara geldiğini görebiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.