Kapat
Engelliler İçin Evde Bakım Ücreti
Blog 268 views 0

Engellilere Kredi Şartları?

Engelli bireyler fiziksel durumlarından dolayı herhangi bir işte çalışmakta zorluk çektiği için devlet eliyle ya da özel girişimlerle bu kişilere çeşitli maddi imkanlar oluşturuluyor. Bankalar da bu durum doğrultusunda engelli vatandaşlara çeşitli kredi imkanları yaratmıştır. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank engelli vatandaşlara açtığı kredi imkanlarıyla maddi bir olanak yaratmıştır. Bu kredilerden yararlanabilmek için elbette belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bunun haricinde KOSGEB’in de engellilere maddi imkan yaratmak için çeşitli girişimlerde bulunduğunu biliyoruz. KOSGEB üzerinden de belirli şartlarla kredi alabilir ve bunun yanı sıra girişimcilik destek programlarına katılabilirsiniz.

Hangi Bankalar Engellilere Kredi Veriyor?

Türkiye’nin kurumsal açıdan en büyük bankası olan Ziraat Bankası, engellilere tanıdığı düşük faizli krediler ile ön plana çıkıyor. Bu kredilerde özellikle uygulanan vade seçeneklerinin oldukça uygun olduğu görülüyor. Elbette banka bu kredileri kullanmadan önce engelli vatandaş hakkında detaylı bir inceleme yapacak ve bazı şartları yerine getirmesini bekleyecektir.

Engelli bireylere maddi imkanlar yaratmak adına girişimlerde bulunan özel bankalar da mevcuttur. Engelli bireylerin genel olarak bankalara yatan düzenli bir maaşı olduğu için kredi almaları da kolay olabiliyor. Ayrıca bankalar bu vatandaşlara karşı daha toleranslı olduğu için kredi faizleri ve vadeler de daha uygun seçeneklerde oluyor. Engellilere kredi veren özel bankalar Finansbank, Yapı Kredi, Denizbank, ING Bank, Garanti Bankası, Akbank, HSBC, KuveytTürk ve Şekerbank’tır. Bu bankaların her birinin uyguladığı faiz ve vade seçenekleri birbirinden farklı olabilir. Ancak kredi kullandırma konusunda aradıkları şartlar genel olarak aynıdır.

Engelli Vatandaşlar Hangi Şartları Taşımalıdır?

Bankalar engelli vatandaşların öncelikle düzenli bir maaşa sahip olmasını istiyor. Ayrıca kişinin en az 6 ay süreyle sigortasının yatmış olması gerekiyor. Bunun dışında krediyi çekecek olan engelli bireyin iş ve girişimcilik sertifikasına sahip olması gerekiyor. Kişiye yeni bir iş imkanı yaratılacağı için bu kişinin daha önceden herhangi bir iş yeri sahibi olmaması gerekiyor. Kişinin kredi notunun da elbette istenen seviyede olması isteniyor.

Tıbbi olarak ölümcül hastalığı belgelenmiş ya da zihinsel bir engeli olan kişilerin herhangi bir şekilde kredi çekebilmesi mümkün değildir. Bankadan kredi çekebilmek için sadece fiziksel bir engelinizin olması ve bunun tıbbi olarak da belgelenmiş olması gerekiyor. Bu şartları yerine getiren engelli bireyler; kimlik fotokopisi, engelini gösteren sağlık raporu, gelir belgesi, ikametgah ve nüfus kayıt örneğini temin ederek bankadan kredi başvurusunu yapabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.