Kapat
E-Devlet Emeklilik Sorgulama
Blog 132 views 0

E-Devlet Emeklilik Sorgulama

Emeklilik, sigortalı çalışanların uzun yıllar süren iş hayatları boyunca aldıkları maaştan kesilen küçük miktarda primlerin birikmesini ve yaş ya da sakatlık gibi nedenler sonucu artık çalışamaz hale geldiğinde biriken primlerden aylık düzenli olarak hesabına maaş yatırılmasını sağlar. Ancak bunun için yeterli prim sayısına ulaşmış olmak gerekmektedir. Sigortalı çalışanlar emeklilik vakitleri yaklaştığında emekliliklerini sorgulamak isterler.

Bu işlem eski sisteme göre şifresiz bir şekilde SGK’nın kendi sitesi üzerinden gerçekleştirilebiliyordu. Ancak artık SGK da e-devlet kapsamına girdiği için emeklilik sorgusunu gerçekleştirmek isteyenlerin e-devlet sistemine giriş yapması gerekmektedir. E-Devlet emeklilik sorgulama işlemini gerçekleştirmek için bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir.

E-Devlet Sistemine Giriş Yapmak

E-Devlet sistemine giriş yapmak için beş farklı seçenek bulunmaktadır. Bunlar m-imza, e-imza, internet bankacılığı, e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapmaktır. Bu seçeneklerden en yaygın olanı e-devlet şifresi ile giriş yapmaktır. E-devlet şifresi almak için 15 yaşını doldurmak ve T.C. vatandaşı olmak gerekmektedir. Bu şartları sağlayan vatandaşlar PTT şubelerinden fotoğraflı ve T.C. kimlik numarası içeren bir kimlik ya da resmi bir belge ile başvuruda bulunabilirler. SMS ya da mühürlü bir zarfta alacakları şifreyi e-devlet sistemine giriş yaparken kullanabilirler.

Bu şifre ile sisteme giriş yapıldığında sistem kendini otomatik olarak şifre değiştirme sayfasına yönlendirecektir. PTT şubesinden alınacak şifre çabuk unutulabilir olduğundan şifreyi değiştirmekte fayda vardır. PTT şubesinden şifre talebinde bulunulduğunda 2 TL işlem ücreti kesilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi ve unutulması durumunda tekrar şifre talebinde bulunulduğunda 4 TL ücret kesilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Emeklilik Sorgusu

E-devlet üzerinden emeklilik sorgusu yapmak için öncelikle sisteme giriş yapılmaktadır. Bunun için öncelikle e-devlet sitesi üzerinden ana sayfaya girilir. Burada bulunan “kimliğimi şimdi doğrula” seçeneği seçilir. Buradan e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası kullanılarak sisteme giriş yapılır. Açılan pencerede emeklilik sorgula seçeneği seçilmelidir. Burada 3 farklı seçenek açılacaktır. Bunlar 4A, 4B ve 4C emekli maaşı sorgulama seçenekleridir. Bu seçeneklerden ilgili olan seçenek seçilerek e-devlet emeklilik sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

Emeklilik Sınıflandırması

Emeklilik sınıflandırılması üç faklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığıdır. Oluşturulan sistemde bunlara karşılık gelen üç farklı seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden 4A SSK’ya, 4B BAĞ-KUR’a, 4C ise Emekli Sandığına tekabül etmektedir. Herkes kendi emeklilik planına uygun olan seçeneği seçerek emeklilik sorgulaması yapabilir. SGK kapsamında sunulan emeklilik hizmetinden faydalanılabilmesi için belirlenen gün sayısını tamamlamak, istenilen primi tamamlamış olmak, belirli bir yaş sınırını doldurmak gibi bazı şartları sağlamak gerekmektedir. Bu şartları sağlıyor olmak emeklilik için oldukça önemlidir. Emeklilik hizmetlerinden faydalanmak için gerekli şartları sağlayıp sağlayamadığını öğrenmek isteyen vatandaşlar, yine e-devlet sistemi üzerinden emeklilik durumu sorgulaması yaparak durumlarını öğrenebilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.