Kapat

E-Devlet Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kamu hizmetlerine kolay erişim amacı ile kurulan ve şifresi olan tüm vatandaşların ücretsiz olarak yararlanabildiği E-devlet internet sitesi; vatandaşların fiziki başvuru zorunluluğunu ortadan kaldırarak, verimli hizmet alabilmelerine olanak sağlıyor. Sık kullanılan uygulamalar ile vatandaşlara zamandan tasarruf edebilme fırsatı sunulan E-devlet internet sitesinde; askerlik sorgulama işlemleri, Milli Savunma Bakanlığı sayfasından gerçekleştirilebiliyor. Belgenin hangi kurum ya da kuruluş tarafından talep edildiğini, sorgu ekranına girmeden belirleyen vatandaşlar; askerlik durum belgelerini, ilgili makama başlığı yerine kurum ya da kuruluş adıyla teslim edebiliyor.

E-Devlet Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Sisteme giriş yapan vatandaşlar; E-Hizmetler sekmesini kullanarak, Milli Savunma Bakanlığı sayfasına ulaşabiliyor. Askerlik sorgulama işlemlerini; sık kullanılan hizmetler arasında yer aldığı için, giriş işlemlerinin ardından sorgulama sayfasına direkt ulaşım da ayrıca sağlanabiliyor. Yeni kullanıcılar; bu özellikten haberdar olmadıkları takdirde, Milli Savunma Bakanlığı sayfasında yer alan; Askerlik Durum Belgesi Sorgulama alt başlığını kullanabiliyor. Askerlik sorgulama belgesinin çıktısını almak isteyen vatandaşlar; sisteme ilk kez giriş yaptıklarında, kimlik bilgilerini ve adres bilgilerini düzenleyerek, olumsuz bir durumla karşılaşma ihtimallerini ortadan kaldırabiliyor.

E-Devlet Askerlik Durum Belgesi Çıktısı Nasıl Alınır

Askerlik durum belgesi sorgu ekranına ulaşan vatandaşlar; 5 maddelik bilgi metnini okuduktan sonra, onay vererek askerlik sorgulama ekranlarına giriş yapabiliyor. Sorgulamaya esas bilgilerin eksiksiz olarak yer alması gereken çıktı alma işlemlerinde; bilgilerinden herhangi birinde yanlışlık ya da eksiklik olan vatandaşlar, çıktı alma işlemi gerçekleştiremiyor. Bu tarz sorunlarda, Kimlik Bilgilerim sekmesine giden vatandaşlar; bilgilerini güncelleyerek, bir sonraki aşamaya geçebiliyor.

Askerlik Yapan Vatandaşlar için Askerlik Durum Belgesi

İş başvurularında talep edilebilen askerlik durum belgesi için; askerliğini yapan vatandaşlar ve askerliğini yapmayan vatandaşlar için, belgelerin içeriği farklılık gösterebiliyor. Sayı, yer ve tarih bilgilerinin yer aldığı belge; çıktı alındıktan sonra, resmi evrak olarak değerlendiriliyor. Askerlik görevini yapan adaylar için; askerlik statüsü, sevk tarihi, terhis tarihi ve terhis bilgilerinin yer aldığı belgede, tüm bilgilere kolaylıkla ulaşılabiliyor. Mernis kimlik bilgilerinin de bulunduğu belgede; herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması adına, belge ile ilgili mernis açıklamalarına da ayrıca yer veriliyor.

Askerlik Yapmayan Vatandaşlar için Askerlik Durum Belgesi

Askerliğini yapmayan vatandaşlar için; askerlik durum belgesi, adayın neden askerlik yapmadığını kanıtlar belge olarak farklı kurumlar tarafından talep edilebiliyor. Giriş aşamasında; askerliğini yapan vatandaşlar ile farklılık göstermeyen askerlik durum belgesi sorgu ekranında, sadece son aşama bilgilerinde değişiklik gözlemleniyor. Tecil başlangıç tarihi, tecil bitiş tarihi, yoklama tarihi gibi bilgilerin yer aldığı askerlik durum belgesi; vatandaşların, eğitim durumlarına göre süre farklılığı gösterebiliyor.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.