Kapat
E Bordro nasıl alınır? E Bordro Sorgulama Ekranı Nasıl Kullanılır?
Blog 95 views 0

E Bordro nasıl alınır? E Bordro Sorgulama Ekranı Nasıl Kullanılır?

E-Bordro bakanlık tarafından çıkarılmış bir sistem olarak kamu personelinin son iki aylık dönemdeki maaşını detaylı bir şekilde görebilmesini sağlayan bir sistemdir. Bu uygulama Muhasebat Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafınca kontrol edilmekte ve yönetilmektedir. Devlet memuru olarak çalışan bir kişi maaş bordrosunu bu uygulamadan görebilmekte ve detaylar kısmında kadro durumuna ait olan bilgileri, kendi unvanını ve hizmet sınıfı olarak yer aldığı bölümü de görebilmektedir. Maaşlarının kesintilerinin nereye gittiğini ya da maaşlarında her hangi bir aksaklık olduğunda neden olduğu bu sistem üzerinden öğrenebilen devlet memurları aynı zamanda asgari geçim indirimine hak kazanıp kazanmadıklarını da buradan öğrenebilmektedir.

E-Bordro Nasıl Kullanılır?

Bakanlığın sitesine giriş yapılarak e-bordro bölümüne girilmelidir. Bu bölümde sizden Mobil imza, E-Devlet Şifresi, İnternet Bankacılığı ya da T.C Kimlik kartı seçeneklerinden her hangi biri ile sisteme giriş yapmanız istenecektir. E-Devlet şifresi ile birlikte giriş yapacaksanız eğer şifreniz yoksa PTT şubelerinden kimlik kartınızla şifre alabilirsiniz. Şifreniz varsa T.C kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapılabilmektedir.

Sisteme giriş yapıldıktan sonra arama butonundan arama yapılabileceği gibi e-hizmetler bölümünden de maaş bordrolarına ulaşmak mümkündür. Bu bölüme ulaştıktan sonra Maliye Bakanlığı E-Bordro Sorgulama adındaki seçeneğe tıklanır ve hangi bordro türüne ait ise kişi o bordro seçeneğini seçer. Kişi isterse maaş bordrosunu yazıcıdan çıktı olarak alabilmektedir. Pek çok özel firmada yer alan bu hizmet bakanlık tarafından kendi çalışanları için de sunulmuştur. Bu hizmetten yalnızca atanmış devlet memurları ve sözleşmeli devlet memurları yararlanabilmektedir.

 

E-Bordro Nasıl Alınır?

Önceki sistemlerde e bordrolar devlet kurumlarının gereken bölümlerinden alınmaktaydı. Ancak teknolojik sistemlerin bakanlık tarafından kullanılması ve her memurun kendi maaş bordrosunu kendi alabilmesi adına geliştirilen e-bordro sistemi memurun son 2 aylık maaşının kesintilerini ve detaylarını gösteren bir sistemle birlikte yazıcıdan çıktı olarak alınabilmesi mümkün hale geldi. Memurların bakanlık tarafından çıkarılmış bu sisteme girişlerini diledikleri yöntemlerden her hangi birini kullanarak giriş yapmaları e-bordro sistemine ulaşmaları ve çıktılarını almaları mümkündür.

Bunun yanı sıra hizmet dökümü, davalık her hangi bir durum, sigorta dökümü gibi pek çok belgenin de ulaşılabileceği bu platform özel sektör firmalarının bordro açısından kullandığı bir platform olarak bilinmekteydi. Bakanlığın 2006 yılında çıkarmış oldu yasayla beraber artık bu işlemler eski usul olmaktan çıkmış ve tamamen teknolojik bir ortama tanışmıştır. Maaşlarını Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi üzerinden alan memurlar, 657 sayılı kanuna tabii olarak çalışan memurlar ve sözleşmeli memurlar olarak bu e-bordro sistemine ulaşmak mümkündür. 4B’ye tabii olarak, 4C’ye tabii olarak ya da her hangi farklı bir sözleşme ile çalışmakta olan memurlar bu hizmetten yararlanamamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.