Kapat
Araç Alırken Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır?
Blog 568 views 0

Araç Alırken Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Sıfır bir araç alacağınız zaman engelli araç indirimi nasıl hesaplanır? Araçlarda ne kadar bir indirim yapılır? Engelli araç fiyatları nedir? Merak ettiğiniz tüm bu detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Engelli vatandaşlara uygulanan ÖTV indiriminden sonra, engelli vatandaşların araç alımları hayli arttı. ÖTV indirimi uygulaması ile beraber engelli vatandaşlarımız sıfır aracı ikinci el araç fiyatına alabiliyor.

Lakin engelli araç indiriminden faydalanabilmek için birkaç önemli nokta vardır. Özürlü araç indiriminden faydalanabilmeniz için, alacağınız aracın belirlenen motor gücü en yüksek 1.4 olarak belirtilmiştir. Motor gücü yüksek bir aracı alamazsınız.

Bunun yanında engelli araç indirimi ile aldığınız aracı 5 yıl süre ile satamazsınız. 5 yılın sonunda aynı indirimlerden yararlanarak bir araç daha alabilirsiniz. Aracı süresinden önce sattığınız takdirde uygulanan engelli araç ÖTV indiriminiz geri hesaplanır ve indirimi ödemeniz gerekir. Lakin aracınız 5 yıl süresi dolmadan pert olursa, yani doğal afet, yangın yâda kaza sonucu hurdaya çıkarsa tekrar aynı indirimleri kullanarak bir araç alma şansınız var. Engelli vatandaşımız bir eksper uzmanı bulup araç hurdaya çıkarılmıştır gibi bir rapor çıkarttırması gerekir. Ve ÖTV indiriminden faydalandığı vergi dairesine sunması gerekmektedir. Engelli araç indirimi sadece sıfır araçlar için geçerlidir. İkinci el bir araçta bu indirimden faydalanamazsınız.

Uygulanan engelli araç indirimi, her araç yâda vatandaşta aynı değildir. Engelli araç fiyatları na göre değişiklik gösterir.

KDV indirimi ile başlayalım. Sıfır aracınızı alırken uygulanacak indirimlerden bir tanesi de KDV indirimidir. Normal şartlarda KDV oranı %18’dir. Bu durum engelli vatandaşlar araba almak istediklerinde değişir. Engelli vatandaşlar sıfır araç satın alırken uygulanan indirimle beraber bu oran %15,254 civarına kadar düşmektedir.

ÖTV indirimi; sıfır araçlarda ÖTV tutarı hayli fazla çıkar. %45 oranında araca yansır ve aracın satış fiyatını fazlasıyla yükseltir. Fakat engelli vatandaşlar araç almak istediklerinde bu oran %26,3 e düşer. Kısacası engelli vatandaşların ödeyeceği ÖTV tutarı yarı yarıya düşmekte.

KDV ve ÖTV indirimleriyle beraber araç satış fiyatında toplamda %30’ları geçen bir indirim söz konusudur. Örneğin 50 bin TL fiyatlı bir aracı engelli bir vatandaşımız almak istediğinde fiyatı ortalama 34 bin TL’ye düşmektedir.

Engelliler MTV indirimi de alırlar. Engelliler motorlu taşıtlar vergisinden de muaftırlar. Bu muaf durumdan faydalanabilmek için engelli vatandaşlarımızın maliye bakanlığına bildirmeleri gerekmektedir.

Önemli bir not da engelli vatandaşımızın özrü %90’nın üzerinde ise uygulanacak ÖTV indirimi daha da artacaktır. Hatta normalde alacağı indirimle ÖTV oranı %23 olan tutar, sıfırlanacaktır. Haliyle araç fiyatı daha da fazla düşecektir.

Tüm bu indirimlerden faydalanabilmek adına engelli vatandaşlarımızın belli yükümlülüklere sahip olması gerekiyor. Engelli vatandaşlarımız bu aracı aldıkları takdirde kendileri kullanacaklarsa H tipi ehliyete sahip olmaları gerekir. Vatandaşımızın özründen dolayı araca herhangi bir donanım eklenmesi gerekiyorsa, kişinin yetkili bir hastaneden özel donanımlı araç kullanabilir şeklinde bir rapor alması şarttır. Fakat tüm bu şartlarda donanımlı bir araç alındığında bu aracı bir başkası kullanamaz, yasaktır. Aksi takdirde bazı sorunlardan dolayı kullanamayacaksa kullanacak olan kişiyi yetkililere bildirmesi gerekir.

Engelli vatandaşlarımız sıfır araç alacaları zaman iyi bir araştırma yapması gerekir. Her galeriye güvenmeyin. Engelli araç indiriminden art niyetle faydalanmaya çalışacak, yanlış hesapla sizi kandırmak isteyecek birçok galeri çıkabilir. Bu yüzden birden fazla yerle görüşün.

Başvuru sırasında özür oranınızı belirten sağlık raporunuzun aslı yâda noter onaylı nüshasını aracı aldığınız yere vermelisiniz.

Örnek engelli araç indirimi hesaplama yapalım sizlerle. Ortalama sonuçlar verir.

  • Aracın Satış Fiyatı: 40000 TL (KIRKBİN TL)
  • ÖTV Oranı: %45 (yüzde 45)
  • KDV Oranı %18 (yüzde 18)
  • Bulunduğunuz ildeki Sigorta Fiyatı:……
  • Araca tertibat takılacaksa onun fiyatı:…….
  • 000 TL’lik bu aracın size maliyeti 27.586 TL’dir.

%90 ve üzeri engel sahibinin aracında eğer özel bir tertibatı-donanımı yoksa yurt içinden alınan araçlarda aracı kendinin dışında herkes kullanabilir. %90 ve üzeri engel sahibinin aracında eğer özel bir tertibatı-donanımı yoksa yurt dışından alınan araçlarda aracı kendinin dışında sadece 3. Derece ye kadar akrabaları kullanabilir. Ayrıca özel bir donanım yoksa otomatik vites araçlarda da herkesin kullanmaya izni vardır. Sadece özel donanımlı araçlarda engelli vatandaşın dışında kimsenin kullanmasına izin yoktur. Aksi takdirde bazı sorunlardan dolayı kullanamayacaksa kullanacak olan kişiyi yetkililere bildirmesi gerekir.

Önemle belirtmek isterim ki hiçbir şart altında 2. El araçlarda engelli indirimi uygulanmamaktadır. Hiçbir şekilde ÖTV indirimi yâda diğer indirimler yapılmamaktadır. Tüm bu indirimler sadece sıfır araçlarda geçerlidir.

Engelli araç fiyatları ve engelli araç indirimleri araştırmalarınızda yâda hesaplamalarınızda dikkatli davranmanızı öneririm. Birçok yerden araştırın fiyat alın. Hiçbir ayrıntıyı atlamayın. En ufak detayı gözden geçirin. Çevrenizden yardım alın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.