Kapat
Amazon Kargo Takibi Nasıl Yapılır
Amazon 46 views 0

Amazon Hangi Kargo Firmalarıyla Çalışıyor ve Ücretleri Nedir?

Amazon firması 1994 yılında internetten küçük çaplı kitap satışı gerçekleştirmek için Jeff Bezos tarafında Washington’da kuruldu. Jeff Bezos çeşitli yatırımcılardan aldığı yatırım destekleriyle birlikte Amazon firmasını bu günkü konumuna getirmiştir oldu. Bunun sonucunda Amazon firması, şu an dünyanın her tarafına satış yapma imkanı olan, müşterileri için günde milyonlarca koli kargolayan, dünyanın en büyük sanal alışveriş firması oldu. Peki Amazon hangi kargo firmalarıyla çalışıyor ve ücretleri nedir? Amazon’un günlük kargoladığı ürünler yan yana konulduğunda ufak çaplı bir ülkenin yüzeyini tamamen kaplayabilecek kadar çok. Haliyle bu kargoların müşteriye eksiksiz ve zamanında iletimi, firma için ciddi iş organizasyonu gerektiren bir durum olmakta.

Amazon Firmasında Kargo İşlemi

Amazon portalı üzerinden siparişini verdiğiniz ürün iki ayrı yoldan size ulaşabilmektedir. Bunlardan ilki Amazon’un standart kargolama yöntemi olan, kargoların müşteriye i-parcel kargo firması tarafından iletildiği kargolama şeklidir. i-parcel firması; uluslararası platformda çalışan, kargo hizmeti veren büyük bir kargo firmasıdır. Bu şekilde kargolama Amazon kargo standardı olduğu için, müşterinin bu kargolama yöntemini seçmesi kendisini ekstra kargo ücreti ödemekten kurtarmaktadır; fakat kargosunun daha hızlı bir şekilde tarafına ulaştırılmasını isteyen müşteriler için de seçenekler mevcut. Bu seçenekler UPS veya DHL kargo firmaları aracılığıyla kargo iletimidir. Dileyen müşteri, ekstra kargo ücretini ödemek koşuluyla bu şekilde kargolama yöntemini seçerek, ürünlerini daha kısa sürede teslim alabilmektedir. Kargoya verilen ürünlerin takibi; takip numarası ile birlikte kargo firmasının internet sitesi üzerinden veya telefon aracılığıyla yapılabilmektedir. Böylece Amazon hangi kargo firmalarıyla çalışıyor ve ücretleri nedir? Sorusunun ilk aşaması olan Amazon hangi kargo firmalarıyla çalışıyor? Sorusunu cevaplanmış oluyoruz.

Amazon Firması Kargo Ücretleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi öncelikle standart kargo dışında kargolama yöntemi seçerseniz ekstra kargo ücretlerini ödemek durumunda kalırsınız ve bu ücretler kargo hizmetini verecek olan kargo firmasına göre değişiklik gösterir. Bunun dışında standart kargolama yöntemini seçtiğinizde, belli bir fiyat üzerinde yaptığınız alışveriş sonrası kargonuz ücretsiz olabilmektedir. Amazon hangi kargo firmalarıyla çalışıyor ve ücretleri nedir?  Sorusunu cevaplamak için benim Amazon üzerinden yaptığım alışverişte 29 Avro üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz oldu. Bu limit zaman içinde artmakta veya azalmaktadır. Bu limitin altında yaptığınız alışverişlerde kargo ücretli olmaktadır ve ürüne göre değişkenlik gösteren gümrük vergisiyle beraber alıcıyı sıkıntıya sokabilmektedir. Bu sebeple benim size önerim yapacağınız alışverişlerde kargo ücreti ödemek yerine ücretsiz kargo limitini doldurmanız olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.