Kapat
4K Nedir?
Blog 82 views 0

4K Nedir?

4K nedir sualine yanıt olarak, bir çözünürlük konusuyla alakalı hususi ve belirli bir kavramı olan sözcüktür. Bu kavram ekseriyetle kamera ile ekran teknolojisinde ortaya çıkmaktadır. Mesela son zamanlarda pazarda bir hayli 4K video kayıt niteliği sunmakta olan kameraları bulunan akıllı cihazlar ile 4K çözünürlüğü bulunan akıllı televizyonlar yer almaktadır. 4K, son zamanların en gözde ekran ile video çözünürlüğü yapısıdır. Tam diyafram kısmında 4096x3112px yer alan çözünürlük, 1.32:1 oran ile ortalama 12.7 milyon piksel barındırır. Pazarda bulunan akıllı televizyonların büyük kısmı ise UltraHD şeklinde ifade edilen 3840x2160px çözünürlüğü sağlar.

4K TV Nereden Çıktı?

4K ile 8K televizyon, Ultra-High Definition (UHD) uygun kullanımın alt ile üst bölümlerini yansıtıyorlar. 2007’de tavsiye edilen bir video şekli olan UHD, video çeşitleri 24, 25, 50, 60 ve üstelik 120 FPS ile oynatma izini sağlıyor. 4K UHDTV, 2160p çözünürlük ile şu zamanki 1080p’yi katlamaktadır. İki kat şeklinde epeyce uzun ve 2 kat seviyesinde geniş olan 3840×2160 çözünürlük ile 8.1MP’lik bir görsellik sağlıyor. Günümüzdeki HD ekranlarda ise 2.1MP’lik bir görünüm sunabiliyor. “4K” kavramı, dikey piksellerin sayılması sanayi standardı durumuna çıkmış olsa da, yatay piksellerin sayı durumundan bahsetmektedir. 8K’de ise 4K’nin 2 katı olan 7680×4320 çözünürlük seviyesine ulaşılabilir.

Bir 8K’nın piksel sayısına erişebilmek adına iki sıralı dört adet HD TV’yi bir araya götürülmesi gerekmektedir. 8K televizyonlar, 33.2MP’lik bir görüntü sunabiliyor. Yalnız bütün yeni teknolojilerde karşılaşıldığı gibi UHDTV’nin de düzeltilmesi gerekli bir takım problemleri mevcut. Mesela şu esnada ki ağ altyapısı, bu televizyonları doyuracak veriyi ulaştırmakta zorlanmaktadır. 4K’nin ekran kısmında pikselleri ayrı ayrı görülebilmesi adına kişi yüzünü bir nevi TV’nin ekran bölümüne yapıştırması gerekmektedir.

4K’nın sağlamış olduğu görüntü kalitesini, Apple’ın Retina ekranını misal verilerek ifade edilebilir. Retina’da olduğu gibi bir görünüm yoğunluğunun 80 inç’lik bir televizyona geldiği düşünülürse, çok fazla piksel baskınlığı, 3D filmlerde de tesirini yansıtmaktadır. Çünkü 3D filmleri pasif gözlükler ile izlendiğinde çözünürlük 1920×540’a düşmektedir. Çözünürlüğü 2’ye katlayan 4K, 1080p’nin bu sınırlamalarını etkili bir şekilde aşmakta ve HD niteliğinde 3D görünüm sağlayabilmektedir.

4K Açılımı Nedir?

Harf olarak “K” bin kelimesinin veya x 1000 tanımı için yerine rakamların yanına getirilmiş olan bir harftir. Buna bir başka misal ise milyon ifadesini veya x 1000000 tanımını kısaltmak adına “M” harfinin rakam sonuna ilave edilmesi şeklinde gösterilebilir. Bu halin en uygun misalleri ise sosyal ağlarda yüz yüze gelinmektedir. Mesela 10 bin takipçi için 10K takipçi, veya 2 milyon beğeni için 2M beğeni tanımını bir hayli sosyal ağda görülmektedir. 4K çözünürlükte de benzer biçimde K harfi bin ifadesini kısaltmak amaçlı değerlendirilir. Dolayısıyla burada ifade edilmek istenilen 4 bindir. Peki, niçin 4 bin? Çünkü 4K çözünürlük ortalama olarak 4000 pikselden meydana gelir. Bu sebeple 4 bin pikselden meydana gelen çözünürlük için, 4K çözünürlük ifadesi kullanılmaktadır.

4K Televizyonların Farkı Nedir?

4K çözünürlüğü, 4K alt seviyesinde çözünürlük sağlayan başka televizyonlardaki Full HD ile HD ekranlar kıyaslandığında, oldukça fazla detay sunmaktadır. 4K ekranlar daha çok piksel barındırır ve imalatı biraz daha güçtür. Bu sebepten dolayı 4K televizyonlar oldukça pahalı durumdadır. Yalnız son senelerde 4K ekran imalatındaki ilerlemeler ile, makul fiyatlı 4K çözünürlük sağlayan televizyonlar da görülmeye başlanmıştır.

Akıllı Telefonlarda 4K Video Kaydı, Çok Mu Önemli?

Aslına bakılırsa 4K çözünürlük akıllı telefonlar için değerlendirilmesinin önemi, kişiye göre değişmektedir. Yalnız yeterli olmayan depolama kısmı ile donanımları akıllı cihazlarda en güzel 4K video çekim yapmalarına müsaade etmemesi, bu senelerde akıllı telefonlar ile çekilmiş olan 4K videoların oldukça önemli olmadığını göstermektedir.

4k’dan Daha İyi Teknolojiler Var Mı?

Şu anda pazarda bulunan en yüksek olan ekran çözünürlüğü 8K. Yalnız 8K çözünürlüğü olan televizyonların sayısı epeyce az ve bu televizyonlar oldukça yüksek meblağlar ile satılmaktadırlar. 8K çözünürlüğü olan televizyonların şu an ki 4K düzeyinde pazarda bulunması, birkaç sene daha sürebilmektedir. Bu sebepten dolayı bu zamanda değerlendirilebilecek en uygun ekran çözünürlüğü olarak, 4K gibi görünmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.